انواع باتری لپ تاپ دست دوم
انواع باتری لپ تاپ دست دوم | بررسی انواع باتری لپ تاپ دست دوم

انواع باتری لپ تاپ دست دوم

انواع باتری لپ تاپ دست دوم در واقع از دو قسمت سلول و برد تشکیل شده است که هر کدام وظیفه ای را برعهده خواهند داشت. کار ذخیره سازی با “سلول” و کار برقراری ارتباط با مادربرد، با “برد” می باشد. در ادامه ی مقاله به شرح اینکه باتری چیست و چه کارایی دارد، خواهیم پرداخت. انواع باتری لپ تاپ دست دوم می تواند انرژیی که یک لپ تاپ باید ذخیره کند را، بدون نیاز به وصل شدن به برق، تامین نماید. باتری ها در واقع یک قطعه ی شیمیایی می باشند که با استفاده از سلولی به نام گالوانیک، مبدل انرژی شیمیایی به الکتریکی می باشد. این سلول ها دارای دو الکترود آنود، کاتود بوده و از یک محلول الکترولیت تشکیل شده است، که مجموع این سلول ها، باتری را تشکیل می دهد.

تغییرات شیمیایی که در باتری انجام می گردد باعث آزاد شدن انرژی الکتریکی خواهد شد که در باتری های قابل شارژ این موضوع ممکن است چند بار تکرار گردد. بسیاری از انرژی باتری ها بر اثر گرما یا فعالیت های دیگر که در زمان شارژ یا تخلیه شارژانجام می شود، از دست می رود زیرا کارایی آنها ۱۰۰% نمی باشد. به طور مثال اگر ۱۰۰۰ وات از باتری را استفاده نمایید ممکن است ۱۲۰۰ وات هدر برود.

فروشگاه اینترنتی اطلاع گستر  ارائه دهنده انواع لپ تاپ کارکرده با بهترین قیمت ها و بالاترین کیفیت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

 

انواع باتری لپ تاپ دست دوم

 

تقسیم بندی انواع باتری لپ تاپ دست دوم

۱- باتری دست دوم لیتیوم یون (Li-ion)

باتری لیتیوم یون جزو آخرین نوع از باتری های موجود در بازار می باشد که در برابرMemory effect مقاوم هست که تأثیر چندانی بر طول عمر و ظرفیت باتری نخواهد داشت. مشکل این باتری ها عدم استفاده ی طولانی از آنها در حالت فول شارژ می باشد، که کارایی خود را از دست می دهند. باتری های Li-ion همان انرژی Ni-MH را تولید می نمایند ولی وزن آن بین ۲۰ تا ۳۵ درصد کمتر خواهد شد. این باتری ها از مواد کاملاً بی خطری تشکیل شده اند که خطر خود را به صفر می رساند. طول این باتری بستگی به طرز استفاده ی کاربران دارد.

۲- باتری نیکل کادمیوم (Ni-Cd)

این باتری در قدیم زیاد استفاده می شد ولی امروزه و با آمدن باتری های جدید تقریباً از رده خارج شده اند. مشکل این باتری این است که حتماً هر چند وقت یک بار باید کامل شارژ و خالی گردند وگرنه عمر باتری به سرعت کم خواهد شد. اگر به طور کامل باتری شارژ کامل و دشارژ نگردد، به طور ناقص همیشه درصدی از آن شارژ خواهد شد و به همین منوال تکرار شده و همیشه بخشی از آن بلااستفاده باقی خواهد ماند حتی اگر ۱۰۰ درصد را نمایش دهد. این باتری ها با سرعت بالا شارژ می شود ولی به دلیل سمی بودن ترکیباتش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- باتری دست دوم نیکل متال هیدرید (Ni-MH)

این نوع از باتری ها تقریباً مشابه نوع دوم هستند ولی با این تفاوت که ظرفیت بالاتری دارند. از مزایای آن می توان به کم خطر بودن مواد تشکیل دهنده ی این باتری اشاره نمود. ظرفیت باتری Ni-MH  تقریباً دو برابر ظرفیت باتری Ni-Cd می باشد که بیشتر هم شارژ می شود. تفاوت آن با باتری   Ni-Cd این است که نیاز به دشارژ شدن کامل جھت شارژ شدن ندارند و می توانید ھر زمان که خواستید آن را شارژ کنید. از معایب آن نیز احتیاج به زمان بیشتر جهت شارژ می باشد که مسلماً گرمای بیشتری را تولید خواهد کرد.

۴- باتری لیتیوم پلیمری(li-pol)

این باتری های پلیمری ایمن، کوچک و سبک تر از مدل های قبلی می باشند و محدودیت های کمتری نسبت به آنها دارند. این باتری ها یکی از بهترین ها برای تامین انرژی هستند وبه شارژ ابتدایی ۱۲ ساعت و شارژ شدن ۱۰۰ درصدی نیازی نخواهند داشت. سازندگان این باتری امکان شارژ با USB  را هم قرار داده اند تا عمر باتری کاهش پیدا نکند و انسجام خود را حفظ نماید. این باتری ها در برخی از لپ تاپ ھای Ultra Portable، که قطر کمتری نسبت به لپ تاپ ھای معمولی دارند نیز، مورد استفاده قرار می گیرند.

۵- باتری هوشمند (Smart Battery)

این نوع باتری با مدل های قبلی بسیار متفاوت می باشند. آنها در واقع بردهای مداری هستند که همراه با چیپ یا تراشه ها که به آنها اجازه می دهد با لپ تاپ ها و کامپیوترها ارتباط برقرار کند، عملکرد باتری، دما و ولتاژ خروجی را نمایش خواهند داد.

مشکلات رایج در انواع باتری لپ تاپ دست دوم

 • تخلیه ی سریع انواع باتری لپ تاپ دست دوم
 • عدم شناسایی انوع باتری لپ تاپ دست دوم توسط دستگاه
 • روشن شدن لپ تاپ توسط باتری ولی عدم شارژ باتری
 • شارژ باتری ولی روشن نشدن لپ تاپ
 • عدم شارژ کامل باتری لپ تاپ

آیا باتری لپ تاپ دست دوم بیش از حد شارژ (over charged) می گردد؟

باتری های لیتیومی- یونی جزو گران ترین باتری ها هستند که ۳۰۰ الی ۵۰۰ بار قابل شارژند. مداری که در این باتری ها وجود دارد مانع از شارژ شدن بیش از حد باتری یا به اصطلاح overcharged می شود. زیرا اگر این سیستم کنترل به درستی عمل ننماید و نقصی در آن به وجود آید، باتری های لیتیوم – یون بیش از حد داغ می شود و یا می سوزند. طول عمر این باتری را تا ۱۸ ماه گزارش کرده اند.

 

 

انواع باتری لپ تاپ دست دوم

 

نکات مهم در نگهداری بهتر از انواع باتری لپ تاپ دست دوم

 • می توانید عمر باتری لپ تاپ را با استفاده از حفظ ۵۰ درصدی شارژ بالاتر ببرید، در زمانی که نمی خواهید برای طولانی مدت از لپ تاپ استفاده نمایید.
 • انواع باتری لپ تاپ دست دوم را طولانی مدت خالی نگه ندارید زیرا ظرفیت و گنجایش باتری کم خواهد شد.
 • زمانی که انواع باتری لپ تاپ دست دوم به صورت کاملاً شارژ شده باشد ولی مورد استفاده قرار نگیرد، تاثیر و کارایی باتری کاهش خواهد یافت.
 • باتری های لیتیم ـ یون را هر زمان خواستید شارژ نمایید اگر تند تند و قبل از خالی شدن باتری ها دوباره شارژ گردند طول عمر باتری را پایین می آورد.
 • همیشه سعی کنید که باتری لپ تاپ را در جای خنک و مناسب نگه دارید.

باتری هایی قدیم از جنس نیکل کادمیوم و نیکل هیدرید فلز باید به صورت کامل دشارژ یا تخلیه شوند و بعد شارژ گردد زیرا باعث می شود که عمر باتری لپ تاپ کم نگردد. اگر این نوع باتری ها به طور دفعات در مرحله ی  شارژ و دشارژ قرار گیرد گنجایش باتری وهمچنین کارایی و تاثیر باتری کم خواهد شد. پس بعد از شارژ کامل باید مورد استفاده قرار گیرد. این تفکر نیز اشتباه می باشد که اگه از باتری استفاده نشود عمر باتری طولانی تر خواهد شد. زیرا در صورت استفاده نکردن باتری نیروی خود را از دست خواهد داد و مشکلاتی را ایجاد می نماید.

سالم نگه داشتن انواع باتری لپ تاپ دست دوم

– شارژ به مدت ۱۲ ساعت برای استفاده ی اولین بار انواع باتری لپ تاپ دست دوم.

– مطالعه ی دفترچه توضیحات باتری.

– شارژ مجدد باتری پس از تخلیه ی کامل.

– عدم استفاده ی طولانی مدت از باتری.

محل مناسب نگهداری از انواع باتری لپ تاپ دست دوم

باتری ها باید در محل خشک و خنک نگه داشته شوند و در محیط هایی که گرم هستند یا دارای گرد و غبار و رطوبت هستند قابل نگه داری نیستند. زمانی که برای مدت زمان طولانی از لپ تاپ تان استفاده نمی کنید پک باتری را از لپ تاپ جدا نمایید و کنار آنها اجسام فلزی قرار ندهید.

کالیبره کردن انواع باتری لپ تاپ دست دوم

یکی از مشکلات که بسیار رایج می باشد کالیبره نشدن درست باتری لپ تاپ ها می باشد. به طور مثال زمانی که در حال انجام پروژهای تان می باشید و شارژ ۲۰ درصدی را می توانید ببینید، ولی یهو لپ تاپ خاموش می گردد یا بالعکس زمانی که پایان شارژ را اعلام می نماید ولی هنوز تا ساعتی هم کار می کند، به علت کالیبره نشدن می باشد.

کالیبره کردن انواع  باتری لپ تاپ دست دوم

زمانی که برای اولین بار می خواهید از لپ تاپ تان استفاده نمایید می توانید با این روش کالیبره، طول عمر باتری را به حداکثر برسانید. برای بار اول کل باتری لپ تاپ را استفاده نمایید تا به صفر برسد و سپس مجدداً پس از شارژ آن را کامل شارژ و دشارژ نمایید. اگر این کار هر چند ماه یک بار انجام گردد باعث طول عمر باتری می گردد.

رفع مشکل داغ شدن انواع باتری لپ تاپ دست دوم

پیشنهاد می شود که برای افزایش طولانی عمر انواع باتری لپ تاپ دست دوم، باتری و لپ تاپ را سرد نگه دارید و بیش از زمانی که لازم است دو شاخه شارژر را در پریز برق رها نگذارید. استفاده از پایه ی خنک کننده  نیز یک راه خوب برای سرد نگه داشتن لپ تاپ و افزایش عمر باتری آن می باشد.

راه های افزایش طول عمر انواع باتری لپ تاپ دست دوم

 • انجام عملیات Defragmentation در سیستم هر چند وقت یکبار.
 • متوقف کردن اجرای برنامه های غیر ضروری مصرف کننده منابع سیستم.
 • توقف اجرای برنامه های سنگین و زمانبر.
 • جدا کردن دستگاه های خارجی از لپ تاپ.
 • خالی کردن درایوهای CD/DVD.
 • استفاده ازمنابع محلی کامپیوتر.
 • کم کردن نور صفحه ی لپ تاپ.
 • قطع کردن صداها (Sounds).
 • قطع کردن Screensaver ها.
 • استفاده از امکانات پنجره Power Options.
 • غیر فعال کردن ظاهر گرافیکی پیشرفته سیستم عامل.
 • استفاده از Hibernate به جای Sleep یا Standby.
 • استفاده بهینه از باتری با باز کردن برنامه های کمتر.
 • افزایش رم لپ تاپ.
 • تمیز نگه داشتن لپ تاپ.
 • خنک نگه داشتن باتری.
 • به روزرسانی نرم افزارها و درایورها.
 • استفاده از آداپتور مناسب.