تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک
تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک

در این مقاله قصد داریم به تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک بپردازیم

تعریف کلی

لپ تاپ ها و نوت بوک ها، از جمله رایانه های قابل حمل هستند که برای کاربری های ویژه ای طراحی شده اند. با توجه به درگیری هرچه بیشتر  کاربران با دنیای مجازی، در طول روز، نیاز به ارتباط مداوم آنها با این حوزه ضروری ست. این ابزارها به همراه گوشی ها و تبلت های هوشمند، در حال مرتفع کردن این نیاز کاربران هستند. اما هر کدام کاربری ویژه خود را دارند. شباهت ظاهری آنها شمایل و ساختار ظاهری کلی آنهاست. اما تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک ها در ابعاد، وزن، توان عملیاتی و آیتم های متعددی است که در زیر به آن می پردازیم.

 

تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک

 

 

تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک در ابعاد

طبق یک قانون کلی:

معمولاً بزرگترین نوت بوک ها نیز از لپ تاپ ها کوچکترند. البته ممکن است در مواردی بصورت موردی این قانون نقض شود ( مانند کروم بوک ها). اما در حالت کلی معمولاً نوت بوک ها، بیش از ۱۴ اینچ نیستند. همچنین لپ تاپ ها کمتر از ۱۴ اینچ طراحی نمی شوند. در حالت کلی هم معمولاً در نوت بوک ها، از چیدمان QWERT کیبورد استفاده می شود. اما از بخش کلیدهای ماشین حساب بی بهره اند. تنها دلیل این امر هم محدودیت فضای کیبورد، به دلیل ابعاد پایین خود نوت بوک است.

 

تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک

 

تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک در توانایی سخت افزاری

هر دستاوردی یک هزینه ای دارد. وقتی از ابزاری با ابعاد کوچکتر، وزن و هزینه کمتر، همچنین ماندگاری باتری بیشتر استفاده می کنیم، چه چیزی را هزینه کرده ایم؟ بله، سخت افزار. در نوت بوک ها از سخت افزار ضعیف تری نسبت به لپ تاپ ها استفاده شده است. تنها دلیل آن کاربری نوت بوک هاست. کسی از نوت بوک برای کار گرافیکی سنگین، انجام چند کار همزمان و… استفاده نمی کند. پس نیازی به پردازنده قوی، گرافیک قوی، حتی دیسک درایو ندارد. لذا گرمای کمتری هم تولید می شود. پس بخش تهویه و فن کوچکتری نیاز دارد. همه ی اینها برابر است با وزن کمتر. این نکته محبوب نوت بوک دوستان است.

 

تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک

تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک در کاربری

 

سوال اینجاست که پس نوت بوک ها به کار چه گروه هایی از کاربران می آید. در ابتدا باید به تفاوت قیمت فاحش این دو مورد اشاره کرد. کسانی که استطاعت مالی ندارند، می توانند جهت رفع نیازهای ابتدایی خود از نوت بوک ها استفاده کنند. قیمت ها در لپ تاپ دست دوم  و نوت بوک استوک که خیلی پایین تر هم است. منظور از نیازهای ابتدایی، نیازهای عمومی مانند وب گردی، چک میل، امور حسابداری ساده و استفاده از ماتی مدیا (music و movie) است.

تفاوت بین لپ تاپ و نوت بوک در امکان ارتقاء

 

شاید شما هم بتوانید حدس بزنید که شرایط ارتقاء از چه قرار است. هر چه کوچک تر، المان ها منسجم تر. استفاده از قطعات بهم پیوسته تر. و عدم استفاده از جک ها و فیش های ارتباطی. پس امکان ارتقاء برای نوک بوک ها دور از ذهن است. هر چند این مورد در لپ تاپ ها هم به سادگی صورت نمی پذیرد.

یک توصیه از تیم فنی اطلاع: