راهنمای خرید لپ تاپ استوک
راهنمای خرید لپ تاپ استوک | نکات مهم در هنگام خرید لپ تاپ دست دوم

راهنمای خرید لپ تاپ استوک دقیقاً موردی هست که امروزه کاربران با توجه به تنوع زیاد در مدل ها و برندهای لپ تاپ های دست دوم، به دنبال آن می باشند. راهنمایی خرید یک لپ‌ تاپ دست دوم در بسیاری از موقعیت ها می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها گردد، اما باید بدانید دقیقاً چه چیزی می خواهید و آیا لپ‌ تاپ مد نظرتان ارزش خرید را دارد یا خیر. وجود سایت های جدید و یا اپلیکیشن هایی که برای خرید و فروش لوازم دست دوم طراحی و تولید شده اند باعث راحتی کار کاربران شده است. افراد لوازمی را که به آن نیازی ندارند در معرض دید افراد دیگر قرار داده و به راحتی آن را می فروشند و همین طور زمانی که به وسیله ای احتیاج دارند با چند کلیک می تواند به صورت ساده ای آن را با قیمت خیلی مناسبی و چند برابر ارزان تر خریداری نمایند.

درست است که برای خرید لوازم دست دوم مانند لپ تاپ ها راهنمای خرید لپ تاپ استوک بسیار زیاد می باشد ولی مشکل اساسی که اکثر کاربران با آن روبرو هستند، انتخاب های متعدد می باشد که باعث سردرگمی و گیج شدن آنها می شود و وجود یک راهنمای خرید لپ تاپ استوک بسیار کارگشا هست. در ادامه ی این مقاله سعی شده است که توضیحاتی در مورد خرید لپ تاپ دست دوم را انجام نماییم تا نکات ریز و پایه را یادآوری کرده باشیم.

فروشگاه اینترنتی اطلاع گستر ارائه دهنده انواع لپ تاپ کارکرده با بهترین قیمت ها و بالاترین کیفیت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

 

 

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

۱- راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم : خرید لپ تاپ دست دوم از منابع معتبر

به طور کلی خرید لوازم و وسایل کارکرده و دست دوم نیاز به ریسک کردن دارد و انتخاب اشتباه آن ممکن است شما را دچار دردسر نماید. می توانید با مطالعه ی راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم این ریسک را تا حدود زیادی کاهش دهید و با اطلاعات کامل تر خرید را انجام نمایید. اولین نکته ای که باید زیاد به آن توجه کرد استفاده از منابع معتبر برای خرید لپ تاپ دست دوم می باشد.

در فضای نت با انواع و اقسام سایت ها برای خرید و فروش لوازم دست دوم مواجه شده اید. قدم اول اعتبار سنجی سایت موردنظر برای اطمینان از خریدی عاقلانه می باشد که مشخص گردد که از اعتبار کافی برخوردار است یا خیر؟ فروشگاه اینترنتی اطلاع گستر معتبرترین مرجع خرید و فروش لپ تاپ دست دوم در سارسر کشور می باشد.

۲- راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم :خرید حضوری لپ تاپ دست دوم

درست است که امروزه خرید اینترنتی مد شده است و کاربر به راحتی خرید خود را انجام می دهد ولی این مورد برای خرید وسایل نو مشکلی ندارد ولی در مورد خرید دست دوم بهتر این است که حضوری انجام گردد. وجود کارشناس مربوطه جهت خرید لپ تاپ دست دوم می تواند کمک زیادی بکند تا لپ تاپ دست دوم را پس از دیدین و ارزیابی، خریداری نمایید.

۳- راهنمای خرید لپ تاپ استوک : مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری

زمانی که خرید لپ تاپ را چه از طریق سایت ها و یا خرید حضوری انجام می دهید باید مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری مدل موردنظرتان را انتخاب نمایید و مطمئن شوید که از همه ی لحاظ قطعات سالم می باشند و جنس خوبی را خریداری کرده اید. چند مورد را نیاز می باشد که بررسی نمایید:

  • وضعیت ظاهری لپ تاپ دست دوم سالم است یا خیر؟
  • سیستم عامل لپ تاپ اصل است یا کپی؟
  • اطمینان از عملکرد پورت ها و درایو ها
  • تست صفحه کلید و پد لپ‌تاپ
  • تست وب کم با نرم افزار ویندوز کمرا
  • پخش فایل صوتی برای تست اسپیکرها
  • دقت در صفحه نمایش برای تشخیص پیکسل سوخته
  • تست وای فای برای اتصال به اینترنت

۴- راهنمای خرید لپ تاپ استوک : بررسی قیمت مدل نو و آکبند لپ‌تاپ

خرید لپ تاپ دست دوم همانطور که می دانید باعث صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد ولی جهت اطلاع خود باید از قیمت نو لپ تاپ موردنظرتان نیز باید آگاهی داشته باشید که مشخص گردد ارزش خرید را دارد یا خیر. زیرا به هر حال خرید لپ تاپ نو مزایایی مانند خدمات پشیبانی و ضمانت را دارد که شامل مدل های کارکرده نمی شود.

۵- راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم :مراقب کلاهبرداری باشید!

در هنگام خرید در سایت اگر لپ‌ تاپ بسیار تمیز بود ولی با  قیمت خیلی پایین عرضه می شد، دقت کنید. زیرا ممکن است خیلی از کلاهبرداری ها برای همین مساله باشد که فروشنده ادعای قیمت پایین و کارکرد کم را  دارد.

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

 

 

تست قطعات لپ تاپ دست دوم

۱- راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم :تست هارد ديسک SSD

از مهترین مواردی که در هنگام خرید لپ تاپ دست دوم باید در نظر گرفت هارد دیسک و درایو های SSD می باشد. برای اینکه این مورد را تست نمایید که مناسب و سریع هست یا خیر می توانید از نرم افزار HD Sentinel استفاده نماييد که سلامت و وضعيت فضاي ذخيره سازي حافظه را مورد بررسي قرار مي دهد. راه حل دیگر مشاهده ی نمايش ساعت با استفاده از هارد ديسک می باشد که طول عمر  دستگاه را می توانید مشخص نمایید.

۲- راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم مانيتور و کارت گرافيک

برای تست نور لپ تاپ دست دوم می توانید با استفاده از کليد FN و کليدهاي تنظيم نور نمايشگر، کم و زیاد شدن نور صفحه نمایش را تست کرده و از سلامت آن مطمئن گردید. اگر مثلاً یک یا دو پیکسل سوخته بود مشکلی نیست ولی بیشتر از آن قابل قبول نمی باشد. لپ تاپ های کنونی دارای دو کارت گرافیکی می باشند که به آنها Optimus گفته مي شود. کارت گرافيک اول  وظیفه ی نمايش دسکتاپ و موارد سبک را بر عهده دارد ولی کارت گرافيک دوم قوی تر می باشد و کارهای سنگین تر را پشتیبانی می نماید که برای تست مورد دوم می توانید یک بازی را اجرا نمایید که ۱۰ الی ۱۵ دقیقه کار کند.

۳- راهنمای خرید لپ تاپ استوک :صفحه کليد و موس پد

می توانید برای درست کارکردن صفحه کلید و موس از نرم افزارهایی مانند PassMark KeyboardTest  استفاده نماييد. تست موس پدهاي قديمي (مشکل نسبتاً شایعی بوده است) که در اتصال رابط هاي ديگر مانند SATA و ATA دچار نقص فني می شدند و تست آنها مهم می باشد.

۴- راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم :سيستم خنک کننده دستگاه

فن های لپ تاپ در استفاده ی طولانی مدت نیاز به سرویس کردن دارند وگرنه صدمات غیر قابل جبرانی به قطعاتی مهم مثل CPU و گرافیک وارد می نماید. نرم افزارهایی که می توان برای تست استفاده کرد GPU-Z  و CPU-Z می باشد. در صورتی که می خواهید دمای کلی قطعات را تست نمایید نیز از HW Monitor  استفاده نماييد و از دماي قطعات اطلاع پیدا کنید. اگر فن دارای سرعت بالا باشد یا سروصدا دارد و دمای بالا را نشان می دهد که بیانگر یک  فن ضعيف می باشد که احتیاج به تعويض  يا سرويس دارد.

۵- راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم :حافظه رم (RAM)

با تحقیق در اینترنت می توانید مشخصات کلی و اندازه رم لپ تاپ موردنظرتان را جستجو نمایید و از اندازه ی واقعی آن آگاه شوید تا زمانی که یکی از رم ها توسط فروشنده برداشته شود، متوجه این موضوع بشوید. تقریباً عمر لپ تاپ بین ۴ الی ۵ سال می باشد که باید سعی در خرید لپ تاپی با سن کمتری نمود تا مشکلات کمتری را مواجه شوید. زیرا پیدا کردن قطعات قدیمی در صورت بروز مشکل در لپ تاپ های قدیمی کاربر را دچار دردسر می نماید و هزینه ی بیهوده ای خرج کرده است. پس در خرید لپ تاپ دست دوم نمونه ی جدیدتر مسلماً بی دردسرتر، می باشد.

۶- راهنمای خرید لپ تاپ استوک :تغییر رنگ قسمت های مختلف لپ تاپ

نکته ی مهمی که در خرید لپ تاپ باید توجه کرد تغییر رنگ قسمت های مختلف از جمله لپ تاپ می باشد. همانطور که می دانید از گران ترین بخش های لپ تاپ ها، مانیتورمی باشد که در صورت خراب بودن، هزینه زیادی را بر کاربر تحمیل خواهد کرد. پس نسبت به تغییر رنگ یا بی رنگی به صورت رنگ بنفش یا صورتی در مانیتور خود حساسیت به خرج دهید و در صورت مشاهده این مشکل، سریع آن را با فروشنده در میان بگذارید .

۷- راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم :بررسی باتری و شارژر لپ تاپ

وجود باتری سالم و بدون عیب از جمله مهم ترین موارد خرید لپ تاپ دست دوم می باشد. زمانی که با  استفاده از سیستم خود، متوجه شدید که باتری سریع شارژ خالی می نماید حتماً، به اطلاع فروشنده برسانید و از او بخواهید که یک باتری نو به شما تحویل دهد زیرا باتری معیوب کار شما را سخت می نماید.

۸- راهنمای خرید لپ تاپ استوک :بررسی پيچ ها

پيچ هاي لپ تاپ زمانی که با ابزار و فشار باز شوند آثار باز شدن آن بر روی پیچ ها دیده می شود. این ممکن است به دلیل ارتقای لپ تاپ های دست دوم باشد. همانطور که می دانید لپ تاپ های دست دوم  کارتن ندارند و بر اساس تمیزی و سالم بودن بدنه و ظاهرشان طبقه بندی خواهند شد، که در نتیجه  قیمت آن ها متفاوت می شود.

۹- راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم :بررسی پورت ها،اتصالات و OD

در صورتی که پورت های لپ تاپ خریداری شده کار نمی کند و فروشنده این ادعا را دارد که پس از نصب ویندوز و یا آپدیت درایورها مشکل برطرف می شود، بدانید که پورت هاي لپ تاپ ها مانند کامپیوترهای خانگی  قابل تعويض نيستند و به برد اصلي متصلند. پس حتماً از سلامت پورت ها مطمئن شويد و سپس خریداری نمایید. مهمترين پورت های سیستم  HDMI و USB می باشد که البته گاهی اوقات ممکن است به دليل عدم نصب صحیح درايور چيپست مشکلاتي مانند نشناختن و یا سرعت پايين به وجود آيد. البته باید تست و آزمايش درايو ODD يا همان DVD RW/ROM را در نظر بگیرید زیرا تعويض يک درايو مشکل دار ODD هزینه دار می باشد.

راهنمای خرید لپ تاپ استوک

 

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد این روزها با افزایش قیمت ها در بازار لپ تاپ ها، توجه گروهی از خریداران به سمت نمونه های کارکرده ی لپ تاپ ها جلب شده و بازار لپ تاپ های کارکرده و دست دوم ها را گرم و پررونق کرده است. درست است که در نگاه نخست از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از خرید یک لپ تاپ آکبند و نو می باشد، اما در بسیاری از موارد خرید یک لپ تاپ دست دوم یا کارکرده باعث بروز دردسرهای فراوانی برای کاربر خواهد شد. به همین دلیل بهترین راه پیشنهادی این است  که سعی کنید تمام مواردی که در بالاعنوان شد را حتماً چک نمایید تا بتوانید خریدی بدون دردسر را تجربه نمایید.