علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم | بررسی راه حل های رفع این مشکل

حبیب جانبهان حبیب جانبهان
1,510 بازدید
علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم

علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم

علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم می تواند به دلایل مختلفی اعلام شده باشد. یکی از دلایل اصلی آن که واضح می باشد این است که خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم  منشاء سخت افزاری و یا نرم افزاری دارند. خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ توسط سیستمی به نام Self-Protecting  انجام می پذیرد که مکانیسم‌های محافظت شده‌ای به طور خودکار می باشد.

در این مواقع که احتمال آسیب پذیری سیستم زیاد است لپ تاپ خود به خود خاموش یا شات دان می گردد که برای جلوگیری از خراب شدن قطعات سخت افزاری بهترین گزینه می باشد. خاموش شدن ناگهانی در واقع یک تجربه ی نگران کننده برای همه ی کاربران خواهد بود. در اولین حرکت کاربر باطری لپ تاپ یا سیم برق را بررسی کرده تا مشکل کار را پیدا نماید که کار عاقلانه ای می باشد. اینکه علت های  خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم به چه دلایلی می باشد و چرا اتفاق می افتد را، در ادامه شرح می نماییم.

فروشگاه اینترنتی اطلاع گستر ارائه دهنده انواع لپ تاپ کارکرده با بهترین قیمت ها و بالاترین کیفیت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

 

علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم

 

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم

۱- علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: افزایش دمای لپ تاپ

یکی از علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم بالا رفتن دمای لپ تاپ می باشد. درصورتی که گرمای بیش از حد در سیستم وجود داشته باشد سیستم خودکار لپ تاپ، خاموشی را انجام می نماید. در صورتی که قبل از اینکه گرمای دما باعث خاموشی لپ تاپ شود از صداهای ناجور در فن و یا باد گرمی که از لپ تاپ خارج می شود می توانید زودتر تشخیص بدهید و از خاموش شدن ناگهانی آن جلوگیری نمایید.

ولی در صورتی که تشخیص ندادید و لپ تاپ خاموش شد علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم بدلیل خرابی در فن های سخت افزار سیستم می باشد که می توانید برای حل این مشکل از نرم افزار های عیب یابی استفاده نموده و مشکل را عیب یابی نمایید. به دلیل اینکه باز کردن لپ تاپ کار مشکلی می باشد نمی توان به راحتی این کار را کرد زیرا ممکن است از ضمانت خارج گردد.

۲-علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: اشکال سخت افزاری در لپ تاپ

یکی دیگر ازعلت های خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم وجود نقص سخت افزاری در دستگاه می باشد. یکی از دلایل ممکن است به دلیل اضافه کردن سخت افزار جدید به لپ تاپ باشد که برای رفع آن  می توانید اتصال سخت افزار جدید را قطع نمایید یا حتی می تواند شکسته شدن یک قطعه باشد. سخت‌افزارهای اصلی مانند رم، سی پی یو، مین بورد و کارت گرافیکی و… می تواند مربوط به پاور باشد.

۳- علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: رطوبت

یکی دیگر ازعلل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم که باعث بروز نقص سخت افزاری می باشد رطوبت یا نفوذ آب و بخار آب به درون لپ تاپ است. این امر باعث ایجاد مشکلاتی در قطعات الکترونیکی وسولفات شدن آن می گردد. در صورتی که امکان دارد با شستشوی آن با مواد مخصوص این مشکل را برطرف نمایید ولی در صورتی که مشکل همچنان پابرجاست باید با مراجعه به مراکز تعمیر لپ تاپ قطعه معیوب تعویض گردد.

۴- علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: خرابی باتری لپ تاپ

از عوامل دیگری که می توان به آن اشاره کرد خرابی باتری لپ تاپ دست دوم می باشد که باعث خاموشی ناگهانی کامپیوتر می گردد. باتری های لپ تاپ های کنونی عمر مفیدی دارند که در صورت تمام شدن آن باتری باید کنار گذاشته شد ولی در صورتی که مجدد استفاده گردد سیستم با خاموش شدن یکهویی واکنش نشان خواهد داد. در چنین شرایطی باید اقدام به تعویض باتری جدید اقدام نمایید که در صورت سلامت کامل، روشن شدن و خاموش نشدن یهویی می توان متوجه شد مشکل از باتری بوده است.

۵-علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: اشکالاتی در رم لپ تاپ

ممکن است خاموش شدن لپ تاپ به علت مشکلات سخت افزاری نباشد و مشکل نرم افزاری داشته باشد. خراب شدن  حافظه ی رم می تواند مشکلاتی مانند کندشدن، هنگ کردن یا استارت و خاموش شدن های ناگهانی را نشان دهد. می توان با بروز این مشکل به کارشناس تعمیر لپ تاپ مراجعه کرد که با بررسی این اطمینان را حاصل نماید که نیاز به تعویض یا تعمیر رم می باشد یا خیر.

۶- علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: ولتاژ شارژ نامناسب و اشتباه

ولتاژ اشتباه لپ تاپ نیز یکی از علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم می باشد. این اتفاق بیشتر در هنگام اجرای بازی خود را نشان خواهد داد. زیرا به دلیل شارژ اشتباه و ولتاژ زیادی که بازی احتیاج دارد لپ تاپ خاموش می گردد. بسیاری از بازی ها نیاز به شارژ با ظرفیت ولتاژ بالا را دارند یعنی ولتاژ بین۱۰۰ تا ۲۴۰ ولت. اجرای بازی در لپ تاپ مصرف برق بالایی را احتیاج دارد پس بهتر است پیش از هر اتفاقی، از ولتاژ درست دستگاه خود مطمئن گردید تا دستگاه شما دچار اشکال نشود.

۷- علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: اختلال در عملکرد درایور گرافیک یا نمایشگر

ممکن است نصب سیستم عامل جدید، تغییر گرافیک یا نمایشگر باعث خاموش شدن لپ تاپ گردد به خصوص اگر تنظیمات بایوس را دستکاری کرده باشید. یک از راهکارها برای رفع مشکل درایور می تواند این باشد که دنبال فایلهای دامپ در لپ تاپ بگردید. با بررسی این فایل احتمالاً مشکل برطرف می گردد.

۸- علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: وجود بدافزار یا ویروس

ویروس یا بدافزار یکی دیگر ازعلت های خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می باشد. برخی از ویروس ها باعث خاموش شدن یهویی کامپیوتر شما می گردند که این ویروس ها معمولا توسط یک برنامه خاص در کامپیوتر شما اجرا خواهند شد. برای اینکه این مشکل برطرف گردد نیاز به یک آنتی ویروس می باشد تا روزانه دستگاه را چک نماید و در صورت آلوده شدن سریعاً آن را از بین ببرد. چون در غیر این صورت سیستم خاموش می گردد پس نیاز به نرم افزار امنیتی قوی می باشد.

۹-علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: نحوه بررسی فن لپ تاپ

در صورتیکه فن دستگاه دارای صدای ناجور می باشد و یا گرمای بیش از حد دارد و لپ تاپ به صورت ناگهانی خاموش شده است، می توان این مشکل را با درست کردن فن عیب یابی نمود. می توانید با باز کردن دستگاه فن را از آن جدا نموده و با استفاده از یک دمنده آن را تمیز نمایید. می توان با ابزار های خاص این گرد و غبار را از سوراخ ریز بیرون بکشید و نیازی هم به باز کردن دستگاه نمی باشد .

۱۰- علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم: قدیمی بودن بایوس

بایوس در سیستم ها مسئولیت بوت شدن آن را بر عهده دارند که به طور معمول، نیازی به تعویض آنها نمی باشد ولی گاهی اوقات بایوس کهنه و از کار افتاده شده که می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی گردد. برای پیدا کردن نسخه ی تاریخ بایوس سیستم خود می توانید انوار جستجو”System information” را پیدا کنید. مرحله ی بعد پیداکردن سازنده ی بایوس می باشد که فایل را بارگیری و سپس نصب نمایید.

۱۱- داغ شدن بیش از حد CPU :علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم

یکی از مواردی که بیشترین احتمال خاموشی لپ تاپ می باشد داغ شدن بیش از حد پردازنده است. زیرا این سیستم ها با بالارفتن دمای پردازنده به طور خودکار آن را خاموش می کنند تا به CPU آسیب نرسد. دمای معمولی آن باید بین ۵۵ تا۶۰ درجه باشد که خنک نگه داشتن آن بر عهده ی فن مادربورد می باشد.

اگر نتواند این خنک نگه داشتن را انجام نماید به طور اضطراری آن را خاموش می کند. دلایلی که باعث داغی cpu می شود، از کار افتادن فن cpu  یا فن کیس، ضعیف شدن فن، استفاده بیش از حد از cpu  و پردازش زیاد، قرار گرفتن در محیط های بسیار گرم و … می باشد. برای رفع این مشکل بهتر است اتصالات را چک کرده و از سلامت آن مطمئن شوید.

 

علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم

 

راهکارهای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ ها

روش اول: چک کردن منبع تغذیه (برق دستگاه)

واحد منبع تغذیه در لپ تاپ ها بصورت خارجی (External) می باشد که وظیفه تأمین برق مصرفی را برعهده دارد که خرابی آن می تواند یکی ازعلت های خاموشی باشد. در صورت خاموش شدن لپ تاپ دست دوم ابتدا منبع تغذیه را بررسی نمایید و در صورت امکان آن را تعویض نمایید و سپس کارکرد لپ تاپ را مجدداً چک نمایید.

روش دوم: خاموش کردن ابزار Fast startup ویندوز

این احتمال وجود دارد که ابزار Fast startup علت خاموش شدن کامپیوتر بعد از چند ثانیه باشد. در چنین شرایطی باید وضعیت این ابزار را بررسی نمایید و در صورت روشن بودن آن را خاموش کنید. با جستجو در اینترنت می توانید روش های خاموش و روشن کردن این ابزار را پیدا نمایید.

روش سوم: بروزرسانی درایورهای مادربورد

یکی از راه های پیشنهادی دیگر بروزرسانی درایورهای مادربورد سیستم لپ تپ دست دوم می باشد. برای دریافت درایورهای مناسب با مادربورد می توانید به صورت دستی به وب سایت سازنده مادربورد مراجعه نمایید و درایور مناسب با لپ تاپ خودتان را دانلود و نصب نمایید. در صورتی که به صورت دستی نمی توانید این کار را انجام نمایید از روش خودکار استفاده نمایید. به سراغ استفاده از نرم افزارهایی که مختص این کار ساخته شده است بروید و کار پیدا کردن درایورهای سیستمتان را به آنها بسپرید.

روش چهارم: بررسی گرمای سیستم

همانطور که در قبل هم به آن اشاره شد گرمای بیش از حد یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی می شود. به طورعادی دمای لپ تاپ ها باید بین ۴۵ تا ۵۰درجه باشد و دمای بیشتر از ۶۰ سیلیسوس می تواند باعث خرابی سیستم گردد. در برخی از سیستم ها بایوس اطلاعات دمای سیستم را نمایش می دهد ولی در صورتی که نمایش نمی دهد می توان با استفاده از دانلود یک نرم‌افزار رایگان دما را تشخیص داد تا از حد خود بالاتر نرود.

روش پنجم: بروزرسانی برنامه بایوس

قدیمی بودن برنامه بایوس نیز دیگر علت شات دان شدن کامپیوتر بعد از چند ثانیه می باشد. این  برنامه را می‌توانید از وب‌سایت سازنده کامپیوتر دانلود و نصب نمایید. البته بروزرسانی بایوس مراحل پیچیده‌ای دارد که می‌توانید جزئیات کامل آن را از وب‌سایت سازنده آن استخراج کنید و یا از مقالات نوشته شده در این زمینه کمک بگیرید. زیرا بروزرسانی اشتباه بایوس ممکن است از بوت شدن دستگاه جلوگیری کند. کارشناسان متخصص در این امر می توانند این چک را انجام نمایند.

 

علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دست دوم

 

نتیجه گیری نهایی علل مکرر خاموشی ناگهانی لپ تاپ ها

کاربر باید بداند زمانی که خاموش شدن لپ تاپش به صورت مداوم در حال  تکرار می باشد، در ابتدا  چک کردن سخت افزار سیستم را امتحان نماید. اولین مرحله در چک سخت افزاری، اطمینان از کارکرد صحیح فن خنک کننده لپ تاپ دست دوم می باشد. این قطعه که در داخل سیستم قرار دارد، بایستی به سرعت و به طور مداوم کار کند وگرنه سیستم با مشکلاتی از قبیل گرم شدن مواجه می شود.

همانطور که در مطالب قبلی عنوان شد این مشکل در سیستم خنک کننده داخلی، مشکل خود را در صداهای ناهنجار در مادربرد نشان می دهد که باید به فکر تعمیر و تعویض قطعه باشید. تقریبا ۹۰ درصد از  مهمترین و شایع ترین عواملی که می تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شما شود در بالا توضیح داده شد و بیشتر آن مشکلات این چنینی، با بررسی عوامل ذکر شده، حل خواهد شد. با این حال اگر تمامی موارد بالا را بررسی کردید و همچنان مشکل شما برطرف نشده، ممکن است دلیل این خاموش شدن ها، مربوط به یک اشکال سخت افزاری خاص باشد که تنها کارشناسان و متخصصان خبره فعال می توانند با چک کردن تمامی اتصالات و یا مدارهای لپ تاپ ها سیستم را عیب یابی و شناسایی نموده و با تعمیر و یا تعویض بخش موردنظر، مشکل آن را حل و برطرف نمایند.

دسته بندی لپ تاپ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت