قطعات داخلی لپ تاپ | خرید و فروش لپ تاپ دست دوم ، لپ تاپ استوک

حبیب جانبهان حبیب جانبهان
1,325 بازدید
قطعات داخلی لپ تاپ دست دوم

در این مقاله از فروشگاه اطلاع وب قصد داریم به معرفی قطعات داخلی لپ تاپ بپردازیم و شما را با اجزای سخت افزاری و نرم افزاری یک لب تاب آشنا کنیم. داشتن آگاهی نسبت به این قطعات و اهمیت آنها می تواند شما را در هنگام خرید لپ تاپ دست دوم یاری دهد. پس با ما تا انتها همراه باشید….

قطعات داخلی لپ تاپ

یک لپ تاپ از یکسری قطعات سخت افزاری و اجزای نرم افزاری تشکیل شده است که به شرح زیر است:

 • مادربرد (Motherboard)

بخش اصلی لپ تاپ مادربرد میباشد که از IC هایی که روی یک برد مدار الکتریکی به هم وصل شده اند تشکیل شده است و پردازنده مرکزی (CPU) و RAM روی آن قرار میگیرد و باید عملکرد پردازنده مرکزی (CPU) و ارتباط آن با بقیه اجزا را کنترل نماید. مادربرد به وسیله BUS یا همان مسیر هایی که روی برد وجود دارند با قطعات ارتباط برقرار مینماید و با طی کردن مسیر، و تغذیه به تمامی قطعات داخلی لپ تاپ باعث فعال شدن آنها و به کار افتادن سیستم میشوند.

زمانیکه یک برنامه اجرا میشود تمامی درایوهای سیستم( هارد دیسک و سی دی رام) همگی توسط کابل مربوطه یا مستقیم به مادربرد وصل هستند و اطلاعات آنها به پردازشگر منتقل شده و بین پردازنده و رم، برای پردازش در نقل و انتقال هستند و پس از پردازش، اطلاعات پردازش شده به درایوها برگردانده میشوند.

این عملیات برای یک فایل هم که در حال ذخیره سازی باشد و عملیاتی اینچنینی، رخ میدهد و یا هنگامیکه شما در حال بازی، جستجو در اینترنت هستید و تصویر را در مانیتور میبینید یا آهنگی که از سیستم پخش میشود را میشنوید،به خاطرتبادل اطلاعات میان مادربرد و کارت صدا ، گرافیک ، شبکه و مودم که همگی بصورت   on-boardروی مادربرد قرار دارند میباشد که پس از برقراری ارتباط، اطلاعات به پردازنده(CPU) فرستاده شده و بعد اطلاعات پردازش شده به قطعات مربوطه برگشت زده میشود.

این رد و بدل شدن اطلاعات از طریق چیپ ست super I/O controller بین پردازشگر و سایر قسمت ها انجام میگیرد. به طور کلی مادربرد را میتوان مشابه میز کاری دانست که همه ابزار مهم کار روی آن میباشد، که این ابزار مهم در سیستم همانند IC ها ، چیپ و چیپست ها و دیگر قطعات داخلی لپ تاپ میباشند که سبب روشن و خاموش شدن رایانه و دیگر کارها هستند.

 

مادربرد قطعات داخلی لپ تاپ

 

 

 • CPU (سی پی یو)

(CPU (Central Processor Unit بخش پردازنده مرکزی است و در میان قطعات داخلی لپ تاپ با ارزش ترین قطعه و مغز متفکر روی مادر برد و قلب تپنده هر سیستم میباشد. انجام تمام عملیات ریاضی،مقایسه ای و منطقی ، عملیات مرتبط با آدرس دهی در سیستم ،مدیریت پردازش داده ها و ناظر بودن بر روی تمام قسمت های دیگر لپ تاپ و بقیه قطعات روی برد مادر و مقدار دهی مستقیم و غیر مستقیم از وظایف این تراشه با ارزش میباشد. این تراشه مربع شکل به صورت یک ماشین محاسباتی تمام و کمال عمل کرده که نتیجه آن فعالیت مداوم و مفید دستگاه را به همراه دارد.

این پردازشگر یکی از عوامل مهم تعیین سرعت عمل و بازدهی لپ تاپ است، این پردازشگر خود از چند هسته تشکیل شده که آن را به  قسمت های کوچک محاسباتی تبدیل میکنند و میتوان گفت هرکدام از این هسته ها به صورت یک پردازنده مستقل عمل میکنند که با زیاد شدن تعداد این هسته ها دستگاه تعداد بیشتری از عملیات را میتواند به صورت همزمان انجام دهد.

سرعت پردازش هر هسته Clock Speed نام دارد که با واحد گیگاهرتز(GHz) نمایش داده میشود و هر چقدر مقدار آن بالا باشد فعالیت حجیم تری را میتواند اجرایی نماید. پردازنده ها دارای ویژگی هایی مانند : نسل، نوع، مدل،سرعت،سازنده، ولتاژ مورد نیاز و شماره سریال پردازنده هستند که به صورت اختصار و ترکیبی از اعداد و حروف روی تراشه مربعی شکل حک میشوند. Intel،IBM،AMD،Syrex،Motorola،IDT، NIC از سازندگان معروف پردازنده هستند.

 

cpu قطعات داخلی لپ تاپ

 

 

 •  FSB

اتصال دهنده سخت افزاری که ارتباط اصلی بین CPU و RAM برقرار مینماید و هرچقدر این گذرگاه رابط پهن تر باشد منتقل شدن داده ها و اطلاعات بین پردازنده و رم با سرعت بیشتری انجام میگیرد، واحد اندازه گیری سرعت این رابط با فرکانس نشان داده میشود.علاوه بر ایجاد این  لینک ارتباطی ، میتواند کارت های گرافیکی، حافظه اصلی دستگاه ، بیشتر کارت های PCI، چیپ ست ها و دیگر لوازم جانبی ورودی و خروجی به سیستم را به هم وصل کند.

 • Clock Speed

فرکانس کاری هسته های پردازنده که Clock Speed  یا سرعت پردازنده نام دارد که امروزه به دلیل بالا بودن این عدد آن را با گیگاهرتز(GHz) نمایش میدهند. سرعت پردازشگر نشان می دهد که هسته ی پردازشگر درهر ثانیه چند سیکل کاری را طی کرده است. مثلا هنگامی که میگویند فرکانس کاری این پردازنده ۱٫۴ گیگاهرتز می باشد ، یعنی درهر ثانیه ۱۴۰۰۰۰۰۰۰۰ سیکل کاری را پردازنده  سپری مینماید.

 

قیمت قطعات داخلی لپ تاپ

 

 

 • حافظه نهان  (cache)

قطعه مهم دیگر مایبن قطعات داخلی لپ تاپ ، حافظه نهان (Cache) است که در پردازنده مرکزی (CPU) تعبیه شده است تا به خاطر پایین بودن سرعت RAM و بالا بودن سرعت CPU ، CPU مدت زیادی را معطل RAM نماند و بتواند از حداکثر سرعت خود استفاده نماید، کش مسئولیت جمع آوری و نگهداری دستورات کاربران را دارد و چون سرعت پردازنده و کش با هم برابر است انتقال اطلاعات به پردازنده خیلی سریع انجام میشود و دیگر احتیاجی به زمان انتظار خواندن اطلاعات از RAM نمیباشد به غیر از زمانیکه اطلاعات مورد نظر در کش نباشد،که در این صورت سرعت فراخوانی اطلاعات پایین میاد زیرا پردازنده در این زمان بیکار میماند که برای جلوگیری از این پیشامد حافظه نهان  اضافه مینمایند، پس برای سرعت بیشتر باید اندازه حافظه نهان را بزرگ در نظر گرفت.

 • TDP

Thermal Design Power) TDP) بیشترین حرارتی را که CPU ایجاد میکند را نشان میدهد توان سیستم خنک کننده تعبیه شده روی پردازنده باید طوری در نظر گرفته شود که بتواند این دما را در حد تعادل نگه دارد.به فرض مثال تراشه خنک کننده پردازنده برای TDP ،۱۰۵ وات در نظر گرفته شده یعنی اینکه تراشه خنک کننده بیشتر ازاین عدد، گرمایی که برای پردازنده تولید می شود را میتواند مهار کند با استفاده از فن و هیت سینک عمل خنک سازی را انجام میدهد. TDP کاری به توان تراشه خنک کننده ندارد چیزی که مد نظر آن است توان پردازنده است که در زمان اوج کاری مصرف مینماید.

 

فروش قطعات داخلی لپ تاپ

 

 • Features Graphic

چیپ ست های گرافیک معمولا جدا از CPU شناخته می شوند و به عنوانGraphics processing unit) GPU)  و ربطی به CPU معمولا ندارند اما زمانی هست که قابلیت گرافیکی به عنوان چیپ ست داخل CPU قرار میگیرد و Features Graphic نام گذاری می شود یعنی چیپ ست گرافیکی داخل CPU تعبیه شده است. لپ تاپ های امروزه  کارت گرافیکی مجزا دارند ، کارت گرافیکی تعبیه شده روی CPU هم دارند.

زمانیکه کار غیرگرافیکی انجام میدهیم هنگامیکه ویندوز اجرا می شود و قرار نیست  پروسس گرافیکی تخصصی انجام شود ، سیستم از همان کارت گرافیکی داخلی CPU استفاده مینماید. به دلیل مصرف پایین، گرم نمی شود و خنک تر است ، حافظه جدایی ندارد و از RAM سیستم استفاده می کند .اما وقتی برنامه سنگین گرافیکی اجرا شود مثل بازی های یا نرم افزارهای خاص کاربر میتواند از کارت گرافیکی نرم افزار استفاده نماید که RAM مخصوص خود را دارد و اصظلاحا GPU مجزای خود را دارا میباشد.

 • DirectX

Directxیک استاندارد عمومی و رابط بین سخت افزار و سیستم عامل (ویندوز) است که بستر مناسبی را با برنامه ریزی خاصی برای اجرای برنامه های مختلف گرافیکی و بازی ها، با توجه به سخت افزارهای موجود در هر سیستم ایجاد مینماید.

 • کارت گرافیک(Graphic Card) 

قطعه سخت افزاری که به نوعی مفسر داده های تصویری پردازش شده توسط پردازنده و ارسال به صورت سیگنال هایی برای نمایش تصاویر روی صفحه مانیتور میباشد. از میان قطعات داخلی لپ تاپ ، کارت گرافیک قطعه مهم دیگر بعد از سی پی یو کارت گرافیک است.کیفیت تصویر نمایش داده شده بسته به خصوصیات کارت گرافیک اعم از قدرت و محل ذخیره سازی اطلاعات یا حافظهRAM ،که هرچه از قدرت بیشتری برخوردار باشند کیفیت تصویر بهتری را به همراه خواهد داشت.

همچنین RAM کارت گرافیک دارای سلول های تصویری هستند که هر چقدر میزان حافظه بیشتر باشد تعداد سلول تصویری بیشتری را در خود میتواند نگهداری نماید. کارت گرافیکی بسته به نوع فعالیت خود گاه برای پردازش فایل های تصویری معمولی و گاها در تولید و ارسال تصاویر یک بازی یا انیمیشن مورد استفاده قرار گرفته که برای هر کدام از این کاربردها نوع منحصری از کارت های گرافیکی در بازار موجود میباشد.

 

قطعات داخلی لپ تاپ

 

 • ( پهنای باند حافظه)  Memory Bus Width

شاهراههای ارتباطی هستند که مشخص می کنند نرخ تبادل اطلاعات داده ها بین CPU و حافظه چقدر است یعنی چقدر در ثانیه داده بین CPU و حافظه رد و بدل شود حال اگر پهنای این راههای ارتباطی تعبیه شده روی برد الکترونیکی بیشتر باشد سرعت انتقال اطلاعات یا به نوعی تفسیر اطلاعات بالاتر میرود.

 • سیستم عامل (OS)

برای اجرای برنامه های کامپیوتری و انواع نرم افزارها سیستم عامل می باشد که خود مهمترین نرم افزار در لپ تاپ محسوب میشود در زمانیکه سیستم را روشن مینمایم اولین چیزی که اجرا میشود سیستم عامل است. با نظارت و برنامه ریزی هماهنگی لازم بین برنامه های اجرایی و سخت افزار سیستم را به شکل هدفمند آماده سازی مینماید.

سیستم عامل ویندوز طرفداران زیادی دارد و بسیار پرکاربرد است و از محصولات شرکت مایکروسافت میباشد، سیستم عامل مکینتاش فقط برای سخت افزارهای مربوط به شرکت اپل طراحی شده اند و دیگر شرکت ها اجازه استفاده ندارند و سیستم عامل لینکوس نرم افزار متن باز و رایگان برای همگان است که  افراد حرفه ای برای ایجاد هر نوع تغییری را فراهم می آورد. با توجه به این دسته بندی کاربران بسته به نوع فعالیت سیستم عامل مناسب خود را انتخاب مینمایند.

 • هارد دیسک (Hard Disk Drive)

از بزرگترین قطعات داخلی لپ تاپ هارد دیسک می باشد که جهت نگهداری و ذخیره اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد، هارد دیسک از قطعات با حساسیت بالا است و حساس بودن آن به خاطره وجود  اطلاعاتی نظیر اطلاعات سیستم عامل، نرم افزارهای کاربردی و دیتابیس ها و فایل های شخصی میباشد که همگی روی هارد قرار دارند ، هارد دیسک تشکیل شده از مواد مغناطیسی و به شکل دایره ای مانند سی دی است که مجموعه ای از یک یا چند صفحه میباشد.

مغناطیسی بودن هارد کمک میکند که داده به راحتی نوشته یا پاک شوند، همچنین هارد دارای هدهای خواندن و نوشتن میباشد و دارای موتوری جهت جابه جایی این هدها وجود دارد که در قسمتی به دور از هرگونه آلودگی خارجی جایگذاری شده است. وظیفه هارد  که بسیار هم مهم و حیاتی میباشد، نگهداری و حفاظت از اطلاعات روی خود به صورت دائم میباشد و تمامی اطلاعات روی سکتورهای آن باقی میمانند و حتی با قطع شدن برق هم این اطلاعات پاک نمیشوند مگر اینکه اطلاعات را حذف کرده و یا بر اثر شرایط محیطی از بین بروند.

برای سلامت هارد لپتاپ دست دوم خود می توانید مقاله تست سلامت هارد را مطالعه کنید …

 

هارد دیسک قطعات داخلی لپ تاپ

 

 • صفحه نمایش (Diplay)

در میان قطعات داخلی لپ تاپ ، صفحه نمایش یا همان نمایشگر ، دستگاه خروجی جهت نمایش نتایج پردازش اطلاعات ورودی به شکل تصویر ، عکس ، فیلم و … میباشد که مانیتور یا صفحه نمایش نامیده میشود،تصویرهای نمایش داده شده در مانیتور متشکل است از جمعی پیکسل یا نقطه که هر مقدار تعداد این پیکسل بالاتر رود وضوح تصویر یا رزولیشن تصویر بالاتر میرود در ضمن وضوح تصویر از موارد مهم صفحه نمایش میباشد که بسیار حائز اهمیت میباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هر آنچه باید درباره صفحه نمایش لپ تاپ های دست دوم بدانید. را مطالعه کنید…

 

صفحه نمایش قطعات داخلی لپ تاپ

 

برای خرید لپ تاپ استوک ، لپ تاپ دست دوم ، لپ تاپ کارکرده و یا مانیتور دست دوم و یا لوازم جانبی لپ تاپ یا کامپیوتر به کانال تلگرام ما مراجعه کنید…

دسته بندی لپ تاپ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت