لپ تاپ چیست؟ تاریخچه لب تاب و بهترین مارک های لپتاپ را بدانید!

حبیب جانبهان حبیب جانبهان
3,293 بازدید
لپ تاپ چیست؟ تاریخچه لب تاب و بهترین مارک های لپتاپ را بدانید!

لپ تاپ چیست؟ تاریخچه لب تاب و بهترین مارک های لپتاپ را بدانید!

 

لپ تاپ چیست؟

در گذشته انسانها فکر این موضوع را نمی کردند که کامپیوترهای شیک و مدرن امروزی بدین گونه با زندگی روزمره ما مخلوط شوند. در مقاله لپ تاپ چیست؟ از فروشگاه اطلاع وب ، به تحولات لپ تاپ ها در گذر زمان نگاهی خواهیم انداخت. حدود سی سال پیش ایده ساخت کامپیوترهای قابل حمل به نام امروزی” لپ تاپ”، جرقه زد ولی پیشرفت این لپ تاپ ها در سی سال اخیر بسیار زیاد و شگفت انگیز بوده است.

زمانی داشتن این کامپیوترهای کیفی آرزویی برای کاربران بود ولی صنعت رو به رشد توانست با شتاب زیادی این نوت بوک های کیفی را در منزل اکثر افراد جهان محیا کند. لپ تاپ ها یکی از انواع گوناگون کامپیوترهای موجود می باشند.این نوع از کامپیوترها همانند کامپیوترهای شخصی و رومیزی  قدرت محاسباتی و عملیاتی دارند. به دلیل ویژگی های بسیارزیاد این نوع کامپیوترها مخصوصا ویژگی قابل حمل آن، آنها را می توان در موارد خاص  و به صورت متفاوت استفاده نمود.

لپ تاپ ها کامپیوترهایی کوچک و قابل حملی هستند که دارای صفحه ی تصویر صاف می باشند و دارای صفحه ی کلیدی می باشد که روی هم تا خواهند شد. این لپ تاپ ها دارای باتری های قابل شارژ می باشند. اولین لپ تاپ ها یا کامپیوترهای قابل حمل به اسم داینابوک بود که در سال ۱۹۷۰ توسط شخصی به نام آلن کای مطرح و پیاده سازی گردید. داینابوک اندازه ای کوچکی به اندازه ی دفترچه یادداشت داشت که اطلاعات فردی را در آن ذخیره می کرد.

ولی افتخار ساخت اصلی این کامپیوترهای لپ تاپ به شرکت بزرگ آی بی ام IBM می رسد.این شرکت توانست اولین لپ تاپ  را در سال ۱۹۷۵و با نام ۵۱۰۰ راهی بازار کند و این افتخار را نصیب خودش نماید.اگرچه شاید نتوان این محصول را لپ تاپ نامید ولی در ابعاد و وزن می توان جزو اولین ها آن را حساب کرد. ابعاد این شبه لپ تاپ ها از دستگاه های تایپ آن دوران کمی بزرگتر بود و می توانست تا ۶۴ کیلو بایت ارتقاء داده شود که قیمت آن بیست هزار دلار بود.

 

لپ تاپ چیست؟ تاریخچه لب تاب و بهترین مارک های لپتاپ را بدانید!

 

در بخش تاریخچه لپ تاپ چیست؟ بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

امروزه  لپ تاپ ها در بین افراد محبوبیت عجیبی پیدا کرده اند. در حقیقت این لپ تاپ ها با اینکه افراد زیادی خواهان استفاده از آن هستند ولی در واقع نقطه ضعفهایی هم دارند. مانند گرافیک و بلندگوهای ضعیف ولی مزیت هایی هم مانند سروصدای کمتر و قابل حمل بودن را، دارا می باشند. این تفاوت ها  اگرچه شاید جزیی باشد ولی برای افرادی که هر روزو هر ساعت با آنها سروکار دارد، مشخص می باشد. در حالت کلی لپ تاپ ها نسبت به کامپیوترهای رومیزی گرانترند. ولی هر مدل جدیدی که به بازار ارائه  می گردد، قیمت های مدل قبل را کاهش می دهد.در سال ۲۰۰۵ فروش لپ تاپ ها از کامپیوترهای رومیزی بیشتر شد و سازندگان قبلی  پذیرفتند که محبوبیت لپ تاپ ها بیشتر از قبل شده است.

سوال اینجاست که این لپ تاپ چیست؟ و چطور تمام سخت افزار های بزرگ که در کامپوتر های رومیزی وجود دارد در لپ تاپ جا می شود ؟در واقع کار این دو مشابه هم می باشد ولی با این تفاوت که لپ تاپ ها در محیط  بسیار کوچکی جمع می گردد.

 

تاریخچه لپ تاپ چیست؟

با نگاهی به مسیر تغییر و تحول لپ تاپ ها می توانیم بگوییم لپ تاپ هایی که در حال حاضر از آنها استفاده می نماییم در ابتدا ظاهری بسیار ساده و ابتدایی داشتند.با بررسی تاریخچه ی این لپ تاپ ها می توانیم بررسی نماییم چطور این دستگاه های ساده به لپ تاپ های امروزی تبدیل شده اند. با ورود لپ تاپ ها در واقع علاقه ی کاربران نیز از کامپیوترهای حجیم و بسیار سنگین رومیزی به این سمت گرایش پیدا کرد.امروزه اغلب افراد ترجیح می دهند از یک کامپیوتر قابل حمل و سبک استفاده نمایند.

با پیشرفتهایی که در این زمینه انجام شده است، لپ تاپ های جدید هر روز سبکتر و باریکتر از قبل می شوند در حالی که از نظرسخت افزاری و قطعات داخلی، بسیار پرقدرتتر و پیشرفته تر از قدیم شده اند و میزان دوام نگه داشتن شارژ باطری های آنها نیز بیشتر شده است. در ادامه مقاله لپ تاپ چیست؟ با نگاهی به زمان قدیم اقدامات اساسی و موثر در ظهور تاریخچه  این کامپیوترهای قابل حمل را بررسی خواهیم نمود و تاثیر آن ماشین های ابتدایی بر روی لپ تاپ های مورد استفاده ی کنونی ، خواهیم نوشت.

 

 

با مقاله لپ تاپ چیست؟ همراه شوید تا رکورداران صنعت تولید لپ تاپ را بشناسید.

 • اولین لپ تاپ تولید شده در سال ۱۹۸۱با نام Osborne 1

Osborne 1 را اکثرا به عنوان پدربزرگ لپ تاپ حساب می نمایند. این لپ تاپ دارای مانیتور ۵ اینچی، دو درایور فلاپی، باطری ، مودم و صفحه کلید بود که به بازار عرضه شده بود. این کامپیوتر در آن زمان بسیار بزرگ و سنگین و وزن آن در حدود ۱۱ کیلوگرم بود ولی مشخصات و ویژگی های یک لپ تاپ را دارا بودند. درست است که ویژگی های لپ تاپ های کنونی را نداشتند ولی چون کاربران می توانستند آن را به محل کار خود یا سفر ببرند، بسیار مورد توجه قرار گرفت. قیمت این لپ تاپ در حدود قیمت بالای  ۱۷۹۵ دلار فروش می رفت که امروزه به پول ما  ۵۰۰۰ دلار می‌شد.

 

لپ تاپ چیست؟ تاریخچه لب تاب و بهترین مارک های لپتاپ را بدانید!

 

 • اولین لپ تاپ کشویی با نام Grid Compass 1101 در سال ۱۹۸۳

اولین لپ تاپ که مشابه لپ تاپ های امروزی بود،Grid نام برده می شود.Grid دارای طراحی کشویی بود که وقتی لپ تاپ استفاده می شد، صفحه ی نمایش آن جمع می شد.این فناوری جدید در طراحی این لپ تاپ، باعث راحتی در حمل و نقل آن می شد زیرا که هم صفحه نمایش و هم کیبورد بسته می شدند و آسیب نمیدیدند. این طراحی بسیار زیبا در کامپیوترهای کنونی نیز مورد استفاده قرار گرفته است . این لپ تاپ چون بسیار قیمت بالایی داشت که حدودا ۱۰۰۰۰ دلار معادل با ۲۵۰۰۰ دلار امروزی می شد، نتوانست خیلی پیشرفت نماید.

 • اولین نوت بوک ها با نام های Compaq LTE و Compaq LTE 286 سال ۱۹۸۹

با اینکه لپ تاپ های قدیمی قابل حمل حساب می شدند ولی همچنان بسیار بزرگ و سنگین بودند و نمی شد به راحتی آن را جا به جا کرد. دو لپ تاپ نام برده شده که به عنوان اولین نوت بوک های جهان بودند، سایزی به اندازه ی یک دفتر را داشتند.حمل این نوت بوک های برای افرادی مخصوصا کسانی که دایم در سفر بودند، بسیار لذت بخش بود. دراین دو لپ تاپ درایو هارد دیسک و فلاپی در داخل خود دستگاه قرار گرفته شده بود که آن را سازگارتر می نمود.درایور  Compaq LTEدرحدود ۲۰ مگابایت حافظه و برای ۱Compaq LTE 286 حدود ۴۰ مگا بایت تعبیه شده بود.

 • اولین لپ‌تاپ کمپانی اپل با نام مکینتاش سال ۱۹۸۹

اولین لپ تاپ شرکت اپل در سال ۱۹۸۹ و همزمان با مدل های قبلی عرضه شد.این لپ تاپ به کوچکی لپ تاپ های قبلی نبودند ولی تفاوت اصلی آن صفحه نمایش با کیفیت و باتری قابل شارژ آن بود که آن را متمایز می نمود. این لپ تاپ مکینتاش بخاطر سایز و وزن بالا در بین کاربران محبوب نبود ولی باعث ایده گرفتن رقیبان شد که در آینده بتوانند کامپیوتری مشابه تولید نمایند.

 • کمپانی اپل با نام پاور بوک ۱۰۰ در سال ۱۹۹۱

اپل در سال ۱۹۹۱ اولین سری از لپ تاپ های خود را با نام پاوربوک  به بازار روانه کرد.سه لپ تاپ با نام های ۱۰۰، ۱۴۰ و ۱۷۰که بسیار قوی تر و موفقتر از کمپانی های قبلی، خود را نشان دادند. این سری هایی که نام برده شد جزو طراحی اصلی در لپ تاپ های مدرن امروزه شد که دارای خصوصیات منحصر به فرد بودند. یکی از خصوصیات این لپ‌تاپ، کیبورد آن بود که در نیمه بالایی صفحه ، قرار گرفته بود وفضایی برای استراحت دستها و همچنین  برای گوی متحرک درنظر گرفته شده بود. تا قبل از این در لپ تاپ ها صفحه کلید در جلوی آنها بود و فضای بالای آن کلید های مختلف لپ تاپ موجود بود. سیستم عامل این لپ تاپ به حالت گرافیکی درآمده بود که این ویژگی ها باعث شد که لپ تاپ های پاوربوک کلید اساسی در طراحی لپ تاپ های جدید باشد.

 

لپ تاپ چیست؟ تاریخچه لب تاب و بهترین مارک های لپتاپ را بدانید!

 

این سه سری که در بالا نام برده شد محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران ایجاد نمود. پاور بوک های اپل بدلیل نوآوری های زیاد در طی سالیان مختلف در کسب رضایت کاربران خود موفق بوده و نوآوری های آن را در لپ تاپ های امروزی نیز مشاهده می نماییم .اولین لپ تاپ هایی که تاچ پد داشتند سری پاوربوک۵۰۰ بودند که اترنت داخلی هم داشتند.

 • شرکت IBM مدل ThinkPad 700 در سال ۱۹۹۲

IMB اولین لپ تاپ خود را با نام ThinkPad در سال ۱۹۹۲ به بازار روانه کرد. اولین لپ تاپ های مدرن در واقع سری هایی با نام های ۷۰۰، ۷۰۰c و ۷۰۰t وپاوربوک ۱۰۰ اپل، شناخته می شوند که به ظاهر لپ تاپ های مدرن آینده هم کمک نمود. این لپ تاپ ها دارای صفحه نمایش ۱۰٫۴ اینچی و تمام رنگی  و دارای یک پوینت در وسط به عنوان اشاره گر موس داشتند که توانایی حقیقی یک لپ تاپ را نمایش می داد.همچنین این لپ تاپ دارای هارد ۱۲۰مگابایتی و پردازنده ۴۸۶SLC نیز بود که می توان گفت رابط گرافیکی و آیکونی برقرار شده است. این لپ تاپ توانست جایزه بهترین طراحی را از آن خود بکند زیرا که دارای طراحی کاملا شیک و کاربردی بود.

در تبلیغات هوشمندانه ی این شرکت برای نشان دادن اینکه لپ تاپ چیست؟ نشان داده می شد که مثلا لپ تاپ توسط باستان شناسان استفاده شده یا به فضا ارسال شده است.همه ی اینها در اثبات توانایی این سری از لپ تاپ ها ی  ThinkPad 700بود. در نهایت می توان گفت استفاده از این ویژگی های خلاقانه و طراحی های منحصر به فرد توسط شرکت های شروع کننده ی ساخت این لپ تاپ ها، باعث ایجاد لپ تاپ های مدرن امروزه گشته است که با کارایی های مختلف در خانه، محیط کار یا مدرسه استفاده می شود.

انواع مارک های لپ تاپ یا همان برندهای لپ تاپ چیست؟

در اینجا ۱۲، برند لپ تاپ به همراه بهترین و بدترین رتبه برند در سال ۲۰۱۹ را معرفی  می نماییم.

 1. HP (اچ پی)

HP شرکت آمریکایی میباشد که در سال ۱۹۳۹ در کالیفرنیا ساخته شد، نام آن از اول نام های هیولت و پاکارد Hewlett-Packard، سازندگان شرکت گرفته شده است.HP برترین رتبه را در سال ۲۰۱۹ به دلیل کیفیت بالا، طراحی بینظیر وخلاقیت ارزشمند به خود اختصاص داده است.

 

لپ تاپ چیست؟ تاریخچه لب تاب و بهترین مارک های لپتاپ را بدانید!

 

 

 1. ASUS (ایسوس)

ایسوس از در سال ۱۹۹۰ در تایوان توسط ۴ تا مهندس کامپیوتر تاسیس شد. نام شرکت ایسوس از کلمه پگاسوس به معنای اسب بالدار افسانه های یونان، الهام گرفته شده است. برند ایسوس رتبه دوم سال ۲۰۱۹ را به علت نوآوری در صنعت و تنوع محصول کسب نموده است.

 1. Dell (دل)

 این کمپانی در سال ۱۹۸۴در شمال شهر آستین، تگزاس آمریکا توسط مایکل دل به ثبت رسید.Dell  به عنوان تولید کننده لپ تاپ فعالیت خود را ادامه میدهد و در سال ۲۰۱۹ برای سومین سال پی در پی توانست مقام سوم را به  دلیل سری های سطح بالا، مدل های پر قدرت و ظاهرهای زیبا و باریک بدست آورد.

      ۴٫ Alienware (الین ور)

کمپانی دل، لپ تاپ های گیمینگ خود را در شرکت زیر مجموعه اش با نام Alienware ارائه داده است ، لپ تاپ هایی با کیفیت قدرت بالا و صفحه نمایش بزرگ که طرفداران خاص خود را دارد و رتبه چهارم را در ۲۰۱۹ از آن خود کرده است.

 

لپ تاپ چیست؟ تاریخچه لب تاب و بهترین مارک های لپتاپ را بدانید!

 

 1. Lenovo (لنوو)

این شرکت در سال ۱۹۸۴ در شهر پکن تاسیس گردید نام LENOVO از دو کلمه Legend  و Novo  گرفته شده است، لنوو رتبه اول خود در سال ۲۰۱۸ را به رتبه پنجم در ۲۰۱۹ کاهش داد و این شکست به دلیل نقد و انتقاد ضعیف و عدم حمایت رخ داد.

      ۶٫ Razer (ریزر)

شرکت ریزر در سال ۲۰۰۵ توسط ، مین لیانگ تن و رابرت کراکوف در سنگاپور شروع به فعالیت نمود. ریزر شرکت قدرتمند در تامین تجهیزات سخت افزار ها در زمینه گیمینگ و رتبه ششم ۲۰۱۹ را کسب نموده است.

     ۷٫ Acer (ایسر)

ایسر شرکت تایوانی است که در سال ۱۹۷۶ توسط استن شیه ،کارولین یه وجورج هوانگ تاسیس شد و در  حوزه کامپیوتر و الکترونیک فعالیت مینماید. ایسر هم در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ دو رتبه پایین تر آمده و رتبه هفت را کسب نموده است ، او با توجه به تولید پدیده لپ تاپ مدل  Acer Swift 7 در سال جاری که به طور عجیبی باریک  است، بررسی و نقدهای ضعیفی داشته و طرح های جالبی  ارائه نکرده است.

     ۸٫ Microsoft (مایکروسافت)

مایکروسافت سال ۱۹۷۵ تاسیس و اولین دفتر خود را سال ۱۹۷۷ در ژاپن با مدیر عاملی بیل گیتس تاسیس نمود. سری ابتدایی لپ تاپ به وسیله کمپانی مایکروسافت تولید شده است. این شرکت  با اینکهاز دستگاه Surface Go در محصولتش به کار برده که قیمت زیادی نداشته و همچنین لپ تاپ  و تبلت های مناسبی را طراحی و تولید نموده در سال ۲۰۱۹ دچار افت رتبه گشته است.

 1. Huawei (هواوی)

هوآوی در سال ۱۹۸۷ توسط آقای رن شنگفی شرکت خود را براساس بومی سازی افتتاح نمود.هوآوی لپ تاپی در سال ۲۰۱۸ تولید کرد، مدل MateBook X Pro که محبوبیت بسیاری به همراه داشت، اما در سال   ۲۰۱۹به دلیل نداشتن پشتیبانی قوی رتبه ۹ را از آن خود کرده است.

 1. Apple (اپل)

سال ۱۹۷۶ شرکت اپل تاسیس شد که استیو جابز نقش به سزایی در پیشرفت این شرکت داشت. اپل صفحه نمایش جذاب Retina MacBook Air را ارائه نمود اما لپ تاپ های اپل به خاطره نداشتن تنوع و نوآوری جدید جذابیتی برای مخاطبان خود نداشته و همچنین مشکلات زیادی در صفحه کلید لپ تاپ ها وجود داشته است.

 1. MSI (ام اس ای)

Msi مخفف Micro-Star International است که سال ۱۹۸۶ توسط ۵ مهندس در کشور تایوان تاسیس گردید. این شرکت در سال ۲۰۱۹ به علت نداشتن خلاقیت در طراحی و پشتیبانی بسیار بدش در رتبه ۱۱ قرار گرفته است.

     ۱۲٫ Samsung (سامسونگ)

در سال ۱۹۸۳ توسط لی بیونگ-چول در سئول تاسیس شد . این شرکت به علت نداشتن خلاقیت در تولید و عدم توانایی ایجاد حس اطمینان در مشتریان بابت کیفیت محصول به رتبه ۱۲ نائل گردیده است.

 

لپ تاپ چیست؟ تاریخچه لب تاب و بهترین مارک های لپتاپ را بدانید!

 

از مقاله لپ تاپ چیست؟ نتیجه میگیریم در حال حاضر HP بهترین برند و Samsung بدترین برند در زمینه تولید لپ تاپ میباشد.

دسته بندی Uncategorized لپ تاپ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت