پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم | بررسی تمام نکات و موارد

پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم

پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم برای اختصاص شماره برای هر نوع کارت شبکه می باشد. این که کارت شبکه وایرلس یا سیمی باشد تفاوتی ندارد و هر کارتی باید شماره اختصاصی داشته باشد که در شبکه قابل شناسایی باشد. مک آدرس مثل کد ملی برای هر فردی منحصر به فرد می باشد و مخصوص هر فرد است. از روی شماره اختصاصی می توان اطلاعات شرکت سازنده کارت شبکه و اطلاعات دیگر را استخراج نمایند.

همچنین پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم برای انتقال اطلاعات بین کامپیوتر و روترها و سوئیچ ها ضروری خواهد بود. مک آدرس به انگلیسی MAC Address مخفف عبارت Media Access Control  می باشد که به مک آدرس، آدرس فیزیکی و آدرس سخت افزاری هم می گویند.

فروشگاه اینترنتی اطلاع گستر ارائه دهنده انواع لپ تاپ کارکرده با بهترین قیمت ها و بالاترین کیفیت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

 

پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم

 

نحوه پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم

آدرس های آی پی می توانند به سادگی توسط کاربر دستکاری شوند ولی آدرس های سخت افزاری همیشه ثابت می باشند و حتی در صورت دستکاری شدن، مک آدرس اولیه در جای خود ثابت خواهند بود. زمانی که قصد پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم را داشته باشید با در دست داشتن مک آدرس، می توانیم کامپیوتر مقصد و همینطور کارخانه سازنده آن را شناسایی نماییم. این آدرس های سخت افزاری یکی از راه های شناسایی مجرمین شبکه می باشد.

دستکاری کردن آدرس فیزیکی سوییچ در یک شبکه LAN یکی از ساده ترین راه های سرقت اطلاعات در یک شبکه می باشد. روش کار به صورت جا زدن آدرس مک آدرس خود به جای مک آدرس شبکه می باشد که در این حالت  کلاینت ها که پاکت های خود را به آدرس فیزیکی سوئیچ می فرستند، از آن به بعد بسته های خود را به کارت شبکه شما خواهند فرستاد. پاکت ها می توانند شامل اطلاعاتی از قبیل Username ها و Password های کاربران درون شبکه باشد و هکرها می توانند آنها را به راحتی بدست بیاورند.

برای شناسایی هکرها نیز، باید مک آدرس لپ تاپ دست دوم را هم، شناسایی کنید. کارهای دیگر مک آدرس، توانایی تشخیص آداپتور یا کنترل کننده اینترفیس یک شبکه از یکدیگر و همچنین دستگاه های شبکه ای متفاوت می باشد. آدرس های مک قابلیت کار و کنترل را به صورت عمومی و داخلی خواهند داشت. مک آدرس های همگانی برای تمام مودم های شبکه کاربران آدرسی تولید می کند که همه آنها قابل ردگیری و شناسایی می باشد و روی حافظه فقط خواندنی حک خواهد شد. مودم های جدید، آدرس های مک اختصاصی و سفارشی سازی شده دارند، که کاربران می توانند خودشان آن را در تنظیمات مودم تغییر دهند. این تنظیمات خیلی کاربردی و ضروری می باشد و برای امنیت دستگاه باید حتما استفاده گردد.

آدرس های حالت های مک آدرس لپ تاپ دست دوم

سه نوع آدرس مختلف از حالت های مک وجود دارد:

  • MAC- 48
  • EUI-48
  •  EUI-64

هر چقدر بیت ها بیشتر باشد امکان استفاده از آدرس های برتر و دست نخورده تری را نیز خواهید داشت. ۴۸-MAC  به سخت افزار شبکه مخصوصی و ۴۸-EUI به سخت افزار های بدون ارتباط  می باشند ولی تفاوت بین ۴۸-MAC و ۴۸-EUI نوعی تفاوت قراردادی است زیرا هر دوی آن ها از ساختار و نشانه یکسانی برخوردار می باشند.

روش های مختلف پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم

با روش های مختلفی می توان مک آدرس لپ تاپ را پیدا نمود، که چند نمونه در پایین ذکر شده است:

پیدا کردن مک آدرس با فرمان  IPConfig

برای پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ، خط فرمان CMD را از ویندوز خود باز کرده و فرمان زیر را وارد کنید :

Ipconfig /all

این روش پاسخ گوی بعضی از کارت های شبکه مانند اترنت می باشد و برای وایرلس کارایی ندارد. در بخش Device Manager در بخشNetwork Adapters ، کارت شبکه را پیدا کرده و وارد  Properties  شوید. در تب Events در بخش Information می توانید MAC Address کارت شبکه را مشاهده نمایید. همچنین می توانید در تب Details ، در قسمت Property گزینه Device Instance Path  را انتخاب کنید و در قسمتValue، آدرس سخت افزاری کارت شبکه را ببینید.

پیدا کردن مک آدرس به کمک رجیستری

در این روش هم مانند روش قبلی نمی توان اطمینان صد در صدی داد زیرا این روش برای تغییر آدرس سخت افزاری مناسب هست و برای پیدا کردن آدرس سخت افزاری سیستم مناسب نمی باشد. برای پیدا کردن مک آدرس  با ریجستری باید دکمه Win+R را فشار داده و عبارت Regedit را در آن تایپ و Enter نمایید.

وارد مسیر زیر از رجیستری شوید :

HKEY_LOCAL_MACHINE >> SYSTEM >> CurrentControlSet

>> Control >> Class >> {4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

با گشتن در پوشه های ۰۰۰۰و ۰۰۰۱ می توانید پروفایل مربوط به کارت شبکه مورد نظرتان را بیابید در آنجا به دنبال کلیدی با عنوان MAC یا Network Address باشید. برای نرم افزار VirtualBox این کلید با نام MAC وجود دارد که  در آن آدرس سخت افزاری برای Connection از نوع Host-Only می باشد در ویندوز ۷ این کلید با نام Network Address خالی است و در ویندوز ۸ این کلید وجود ندارد. می توانید با باز ایجاد کردن یا ویرایش این کلید ها آدرس سخت افزاری برای کارت های شبکه را، تغییر نمایید. نکته ی مهم این است که در صورتی که اطلاعات کاملی از انجام آن ندارید از هر نوع تغییر در رجیستری خودداری نمایید.

 

پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم

 

آشنایی با ساختار مک آدرس

مک آدرس در واقع یک آدرس ۴۸ یا ۶۴ بیتی می باشد. نوع ۴۸ بیتی آن به دلیل اینکه تعداد زیادی آدرس منحصر به فرد تولید می گردد که مشابه یکدیگر نیستند، بیشتراستفاده می شود. از این ۴۸ بیت ۲۴ بیت آن منحصراً برای شرکت سازنده می باشد. هر بیت از صفر یا یک تشکیل شده است ومک آدرس ۴۸ بیتی می باشد یعنی ۴۸ تا صفر و یک کنار همدیگر. با دو بیت می توان ۴ حالت مختلف را ایجاد نمود یعنی ۲ به توان ۲ که ۴ می شود. به این صورت ۰۰، ۰۱، ۱۰، ۱۱٫ حالا همینطور این قانون ادامه دارد به طور مثال اگر۱۰ تا بیت داشته باشیم ۲ به توان ۱۰، تعداد حالتهای مختلفی که ۱۰ تا بیت کنار هم می توانند بسازند یعنی ۱۰۲۴ حالت مختلف، خواهد بود.

برای ۴۸ بیت ۲۸۱ هزار میلیارد حالت مختلف را داریم که مشابه هم نیستند و این مقدار دستگاه با کارت شبکه، می توانند در شبکه سراسری  بدون اختلال قرار بگیرند. مک آدرس یک شماره ۴۸ بیتی یا ۶ بایتی  می باشد که هر بایت به صورت کد هگزادسیمال نمایش داده می شود. هگزادسیمال از رقم ۰ شروع شده تا حرف F انگلیسی پیش خواهد رفت. به طور مثال مک آدرس به این صورت  : ۲۳-۱A-49-63-77-21 می باشد که هر کدوم از این ارقام یا حروف ۴ تا بیت دارند که هر دو رقم یا حرف که با خط فاصله از هم جدا شده اند می شود یک بایت.

تشریح مک آدرس در پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم

بر طبق استاندارد شرکت ها سه بایت اول مک آدرس مخصوص شرکت سازنده کارت شبکه می باشد و سه بایت آخر مربوط به کارت شبکه. با این حساب یعنی اگر هزاران کارت شبکه هم از یک شرکت باشد تمام سه بایت اول آنها یکی می باشند. یک شرکت می تواند ۲ به توان۲۴ دستگاه مختلف با مک آدرس مختلف تولید نماید. بنابراین از روی سه بایت اول مک آدرس می توانید شرکت سازنده کارت شبکه کامپیوتر، گوشی یا لپ تاپ تان را بدست بیاورید.

مک آدرس را با دو نقطه یا با نقطه از هم جدا می کنند. دانستن اعداد در پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم مهمترین نکته می باشد. روی بعضی از دستگاه ها مثل مودم، می توانید مک آدرس لپ تاپ دست دوم را پیدا کنید. این هم ممکن است که هیچ نقطه یا خط فاصله ای هم بین اعداد یا حروف نباشد زیرا مهم اعداد و حروف می باشند.

کاربرد پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم

  • مک آدرس یک شماره ثابت سخت افزاری می باشد که نمی تواند تغییر نماید ولی آی پی اینطور نمی باشد و دائماً در حال تغییر می باشد. با تمام این تفاسیر با پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم خیلی راحت می توان یک دستگاه را در شبکه شناسایی کرد .
  • سوئیچ ها در شبکه فقط آدرس سخت افزاری را می فهمند به این صورت که داخل سوئیچ ها یک لیست از مک آدرس دستگاه های مختلف وجود دارد که براساس این مک آدرس ها، اطلاعات به دستگاه ها ارسال می گردد.
  • می توانید با استفاده از مک آدرس ها، مشخص کنید که کدام گوشی، لپ تاپ یا هر وسیله دیگری به مودم وای فای متصل گردد. در واقع مک آدرس دستگاه مورد نظر را در مودم وارد نمایید و از آن به بعد فقط دستگاه هایی که مک آدرس آنها وارد شده می توانند به مودم وصل گردد .
  • با استفاده از مک آدرس می توانید پهنای باند را محدود نمایید و موارد خاصی را فیلتر کنید.
  • سرورهای DHCP که آی پی را به صورت اتوماتیک تنظیم می کنند، از طریق پیدا کردن مک آدرس لپ تاپ دست دوم، دستگاه ها را شناسایی می نمایند.