نسل دوم پردازنده های اینتل در لپ تاپ های دست دوم
نسل دوم پردازنده های اینتل در لپ تاپ های دست دوم

سندی بریج (Sandy Bridge) نسل دوم پردازنده های اینتل

توسعه‌ این نسل از پردازنده های شرکت اینتل برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ و به عنوان جایگزینی برای معماری نهیلم آغاز شد. شرکت اینتل برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ از نسخه‌های آزمایشی پردازنده‌های نسل دوم موسوم به Sandy Bridge رونمایی کرد. در ژانویه‌ ۲۰۱۱ نهایتا اولین پردازنده‌های این نسل تحت برند Core i راهی بازار شدند. این نسل از پردازنده ها هم مانند پردازنده‌های پنتیوم M توسط تیم اینتل مستقر در رژیم صهیونیستی توسعه یافت. در ابتدا قرار بود نام آن گِشِر ( Gesher ) باشد. اما از آنجایی که این نام شبیه به نام یکی از احزاب سیاسی رژیم صهیونیستی بود. مقامات اینتل تصمیم گرفتند از نام دیگری برای این نسل از پردازنده های خود استفاده کنند. در نهایت نام این نسل از پردازنده های اینتل ، سندی بریج نام گذاری شد. پردازنده‌های سندی بریج با فرآیند ساخت ۳۲ نانومتری خود یک « تاک » در استراتژی چرخه‌  ” تیک-تاک ” اینتل محسوب می‌شوند. اینتل از روشی به نام ” تیک-تاک ” در تولید محصولات خود بهره میگیرد.  که در واقع با هر ” تیک ” یک فناوری ساخت جدید و با هر ” تاک ” ، یک معماری ریزپردازنده جدید در لپ تاپ های دست دوم مورد استفاده قرار می دهد. در ادامه، به بررسی دقیق تر نسل دوم پردازنده های اینتل در لپ تاپ های دست دوم می پردازیم.

نسل دوم پردازنده های اینتل در لپ تاپ های دست دوم

 

ویژگی های نسل دوم پردازنده های اینتل در لپ تاپ های دست دوم:

 1. ارتقا تکنولوژی توربو بوست:

  • استفاده از نسخه دوم تکنولوژی توربوبوست اینتل که به (Intel Turbo Boost 2.0) موسوم است. لپ تاپ های دست دوم که از پردازنده های این نسل از شرکت اینتل بهره می برند از قدرت و سرعت پردازش بیشتری و همچنین مصرف انرژی کمتری نسبت به پردازنده های نسل قبل برخوردارند.
 2. استفاده از هایپرتردینگ پیشرفته:

  • لپ تاپ های دست دوم که از پردازنده های این نسل بهره می برند به واسطه استفاده از هایپرتردینگ پیشرفته تر در مقایسه با نسل قبلی ، از ۸ هسته حقیقی و ۱۶ هسته مجازی بهره میبرند که این امر باعث افزایش عملکرد ۱۱ درصدی نسبت به نسل قبل در این لپ تاپ ها می گردد.
 3. سرعت کلاک بالاتر:

  • در این نسل از پردازنده ها سرعت کلاک ۱٫۶ تا ۳٫۶ گیگا هرتزی مورد استفاده قرار گرفت و افزایش سرعت کلاک رابطه مستقیم با افزایش سرعت پردازش در یک Cpu دارد.
 4. استفاده از سوکت های LGA 1155 و LGA 2011:

  • سوکت LGA 1155 که  نام  دیگرش سوکت H2 می باشد در ژانویه ی ۲۰۱۱ و به منظور پشتیبانی از پردازنده های Sandy Bridge (نسل دوم اینتل ) با قابلیت Turbo Boost overclocking ، معرفی شد. سوکت های LGA 1155 و LGA 1156 بسیار شبیه به هم هستند ، با استفاده از این سوکت می توان از پردازنده های Core ix Ivy Bridge (نسل سوم پردازنده های اینتل) نیز استفاده کرد. LGA 1155 همچنین می تواند تا ۱۶ خط PCIe 3.0 و ۸ خط PCIe 2.0 را پشتیبانی کند.
 5. استفاده از فناوری ساخت بهینه تر:

  • در این نسل از پردازنده های اینتل موسوم به سندی بریج ، از فناوری ساخت ۳۲ نانو متری برای اولین بار رونمایی شد. توجه داشته باشید  که  استفاده از فناوری ساخت با نانومتر کمتر به معنی کوچک شدن اجزای ترانزیستوها است واین مطلب دو دستاورد ارزشمند دارد که عبارت است از: کاهش انرژی مصرفی ترانزیستور که در نتیجه پردازنده هایی سریع تر با مصرف انرژی کمتربرای استفاده در لپ تاپ دست دوم خود خواهیم داشت. البته داستان به همینجا ختم نمی شود چرا که ترانزیستورهای کوچکتر به ولتاژ کمتری برای فعالیت خود نیاز دارند که همین مساله هم میزان انرژی مصرفی را به شکلی قابل ملاحظه کاهش می دهد. اگر چه نانومتر کمتر به معنای تجهیزات پیچیده تر و گران تر خواهد بود، اما در نهایت هزینه تولید کاهش خواهد یافت.

نسل دوم پردازنده های اینتل در لپ تاپ های دست دوم

 

در پایان پیشنهاد می گردد جهت کسب اطلاعات تکمیلی با نسل دوم پردازنده های اینتل در لپ تاپ های دست دوم با بخش پشتیبانی اطلاع وب تماس حاصل فرمایید.